Jak to vše začalo?

        Několik týdnů před maturitou se v jedné hlavě začal rodit bláznivý nápad-čundr, jehož hlavním cílem budou malé i větší vísky, které mají ve svém názvu jedno magické slovo-Lhota. Sen to byl hezký, ale pravděpodobnost, že se najde ještě nějaký šílenec, který by byl ochoten se na cestu vydat, byla příliš malá. Nikdo o plánu nevěděl. Až jednou! Místo, na kterém se dozvěděla o vysněné akci další osoba - Iva, zůstane navždy v zapomnění.
         Možná pár dní, možná pár týdnů nepadlo o akci ani slovo. Po čase přišla Iva s tím, že to nebyl až tak šílený nápad. Tenkrát poprvé přišla řeč na to, že by se přeci jen mohlo něco podniknout. Plán byl jasný. Počkáme do 24.sjezd Lhot a Lehot, který se konal ve dnech 2.-4.7.2004 ve Lhotě u Trutnova a tam se poptáme, jestli by nějaký Lhoťák neměl náhodou volnou zahradu, kde by bylo možné postavit stan. Nakonec se pár zahrad sehnalo. V neděli 18.7.2004 na zábavě v Křivsoudově padlo rozhodující slovo-za týden v pondělí jedem. Expedice bude mít krycí jméno Tour de Lhota a bude mít 3-4 členy. Vyrazíme směr Jestřabí Lhota u Kolína, kde bydlí kamarád Petr, s kterým už jsme nějaký čas ve spojení díky e-mailu a právě se rozjíždějícímu Lhoteckému pokecu. Druhou zastávkou bude Lhota pod Libčany, ve které nám slíbil zahradu kamarád Michal.
         Začala velká akce-sehnat někoho, kdo pojede. Seznam vhodných „bláznů“ se pomalu zužoval, plán cesty byl den ode dne dokonalejší. Vše se domlouvalo pouze pomocí telefonů, protože vše zkomplikovala Jany týdenní brigáda-na setkání a ústní dohodu zkrátka nebyl čas. Byly jsme přesvědčeny, že ve dvou se nikam nejede. Stáňa Janu částečně přesvědčila, že by tour šla podniknout i ve dvou. Jana ani Iva tomu moc nevěřily. Jana byla přesvědčenější-jela by, ale Iva stále váhala. Ve čtvrtek 22.7.2004 kolem 23.hod. se Iva rozhodla-jedeme. Druhý den dopoledne už ale SMS oznamovala, že nejedem. Dohodly jsme se, že to všechno ještě promyslíme večer v Lukavci, kde se konal povýbor po sjezdu Lhot a prohlížely se fotky. Rozhodly jsme se, že jedem. Nebylo to však poslední rozhodnutí. Iva stále nevěděla. V sobotu 24.7.2004 asi ve 2.hod.Iva prohlásila konečné: JEDEME! O historicky první expedici Tour de Lhota bylo tedy definitivně rozhodnuto.
         Před námi byl však ještě jeden velmi důležitý úkol-vyrobit vlajku a trika, podle kterých každý pozná, odkud jsme a co máme v plánu. Přeci bychom nebyly jen pouhé „čundračky“. V sobotu dopoledne jsme obě odjely k Ivě domů a začalo se vyrábět. Trika i vlajka mají z přední strany nakreslený Blaník s nápisem HORNÍ LHOTA, ze zadní strany na nich stojí velkými písmeny TOUR DE LHOTA. Vlajka je navíc lemována modrými stuhami. Sraz dvou odvážných účastnic 1.expedice Tour de Lhota byl v Benešově u Prahy na autobusovém nádraží v pondělí 26.7. 2004.